Poubezpieczenia

Ubezpieczenia – Polisy – Finanse

doradca finansowy
Biznes Inwestycje

Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?

Rynek bankowy i pożyczkowy rozwija się bardzo dynamicznie, przez co szaremu obywatelowi jest bardzo ciężko śledzić wszystkie oferty i wybrać z nich te, które będą dla niego najlepsze. Rośnie więc zapotrzebowanie na profesjonalne usługi z sektora finansowego, a zwłaszcza te świadczone przez doradców finansowych. Kto to właściwie jest doradca finansowy, jak wygląda jego praca i czy opłaca się korzystać z jego usług? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kto to jest doradca finansowy?

Według definicji doradca finansowy przekazuje klientowi merytoryczną wiedzę na temat ochrony jego majątku. Jest to więc osoba, której głównym zadaniem jest pomaganie klientom indywidualnym lub korporacyjnym w podjęciu korzystnej decyzji finansowej. Zwykle będzie ona dotyczyła wyboru kredytu, pożyczki (np. na działalność gospodarczą) lub inwestycji w instrumenty finansowe (np. obligacje lub akcje jakiejś firmy). Doradcy finansowi mogą być zatrudniani przez banki lub działać na własną rękę, np. świadcząc swoje usługi online.

Można zatem powiedzieć, że doradca finansowy jest pośrednikiem między bankiem a klientem. To ogólne stwierdzenie, choć z grubsza oddaje podstawowe założenia pracy w tym sektorze, może jednak prowadzić do błędnego założenia, że zawód ten jest tym samym co pośrednik finansowy czy doradca inwestycyjny. Doradca finansowy jest też często traktowany jako doradca kredytowy, choć zakres jego działalności jest znacznie szerszy. Nie przeszkadza to jednak przedstawicielom tego zawodu, którzy skupiają się głównie na pośrednictwie w kredytach hipotecznych, które są najbardziej opłacalne.

Co ciekawe, bycie doradcą finansowym nie wymaga żadnego specjalnego wykształcenia – może nim zostać praktycznie każdy. Oczywiście kilka szkół wyższych, m.in. AGH, oferuje możliwość kształcenia się w tym kierunku. Warto mieć to na uwadze przy wyborze doradcy finansowego i przynajmniej trochę orientować się, na czym polega doradztwo finansowe.

doradca finansowy

 

Doradca finansowy – czym się zajmuje?

Ogólnie rzecz biorąc, praca doradcy finansowego polega na poznaniu oczekiwań i możliwości finansowych klientów, na których podstawie pomoże następnie dobrać najlepiej pasującą z ofert banków. Prowadzi także analizy i wyliczenia dostępnych ofert. Zakres jego obowiązków jest szeroki, jednak najczęściej korzysta się z jego pomocy przy kredytach lub większych inwestycjach.

W przypadku kredytów i pożyczek doradca dokonuje analizy potrzeb i możliwości finansowych klientów, w tym możliwości potencjalnego zabezpieczenia kredytu poręczycielami lub hipoteką. Na tej podstawie ustalana jest maksymalna, dogodna rata kredytowa i prezentowane są najlepiej pasujące oferty (niezależny pośrednik kredytowy powinien bez pytania zaprezentować propozycje przynajmniej kilku banków). Kolejnym krokiem jest przedstawienie wszystkich dokumentów, jakie będą potrzebne do otrzymania kredytu w danym banku. Bardzo często doradcy pomagają też w ich skompletowaniu i wypełnianiu. Można także uzyskać pomoc w kwestii historii klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Następnie, gdy skompletowano już wszystkie dokumenty i złożono wniosek kredytowy, doradca może na bieżąco śledzić proces aplikacji kredytowej i przekazywać wszystkie istotne informacje klientowi. Na koniec informuje on klienta o wyniku postępowania kredytowego (czyli o tym, czy przyznano kredyt) i pośredniczy w przekazaniu finalnych dokumentów.

W przypadku inwestycji, na podstawie uzyskanych od klienta danych, pomaga wybrać najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne lokaty.

Czy warto skorzystać z doradztwa finansowego?

Nie da się ukryć, że jest to kwestia dyskusyjna. Z jednej strony samodzielne rozeznanie się we wszystkich ofertach banków i trzymanie ręki na pulsie w zakresie kredytów jest bardzo trudne i wymaga sporych nakładów czasu. Z drugiej jednak doradcy zatrudniani przez bank (a taka jest większość doradców pracujących w Polsce), choć na ogół darmowi, najprawdopodobniej będą forsować korzystanie z ofert i produktów (np. kredytów hipotecznych) dających im największą prowizję. Należy zatem zachować ostrożność przy wyborze doradców finansowych i decydować się jedynie na sprawdzonych specjalistów.

Wybierając się na spotkanie z doradcą finansowym (zwłaszcza gdy jest to doradca bankowy) dobrze jest przyjść już przygotowanym (poświęcając na to nie więcej niż kilka dni) i wypytać go o oferty dostępne w przynajmniej kilku bankach, prowizje i dodatkowe opłaty. Dobrze jest też sprawdzić wcześniej opinie o nim umieszczone w Internecie. Dzięki temu będzie wiadomo, czego można się spodziewać na takim spotkaniu.

Podsumowanie

Doradztwo finansowe to przydatna usługa, z której powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które nie radzą sobie z samodzielnym śledzeniem możliwości finansowych oferowanych w bankach. Dobrze jest wybierać przede wszystkim doradców niezależnych, którym bank nie płaci prowizji, np. za udzielony kredyt hipoteczny. Zawód doradcy finansowego ma bardzo niski próg wejścia, dlatego dobrze jest dokładnie przeanalizować oferty i opinie na temat osób i firm świadczących tę usługę, zanim się na nią zdecyduje.