Poubezpieczenia

Ubezpieczenia – Polisy – Finanse

praca zdalna
Lifestyle

Jak pracować dorywczo z domu?

Praca dodatkowa w domu to dobry sposób na dorobienie do pensji. Jeśli tylko dysponujesz wolnym czasem, który chcesz w ten sposób spożytkować, w wielu przypadkach możesz rozpocząć pracę w domu w zasadzie od zaraz. Zwłaszcza obecnie, kiedy możliwa jest zdalna praca w domu przez Internet, a okoliczności nie sprzyjają wyjściom w miejsca publiczne. Nie wiesz, co możesz robić? Oto kilkanaście sprawdzonych sposobów, jak zarobić dodatkowe pieniądze bez wychodzenia z domu.

1. Wypełnianie ankiet

Bardzo prosta praca z właściwie zerowym progiem wejścia, idealna na początek lub jeśli szukasz czegoś mało absorbującego. Niestety wiąże się to też z niskimi zarobkami – zwykle będzie to zakres od 50 do 250 zł brutto miesięcznie.

Jak zacząć? Aby wystartować z wypełnianiem ankiet, wystarczy mieć komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Nie trzeba do tego ani doświadczenia, ani żadnych specjalnych umiejętności.

Gdzie szukać? Internet jest pełen serwisów oferujących współpracę tego typu. Zanim jednak zdecydujesz się na rejestrację na którymś z nich, sprawdź informacje i opinie krążące o nich w Internecie. Do godnych zaufania można zaliczyć np. epanel.pl i myiyo.com.

2. Przepisywanie tekstów i nagrań

Kolejnym stosunkowo łatwym sposobem na zarabianie przez Internet jest przepisywanie zeskanowanych dokumentów i książek na ebooki czy spisywanie nagrań (np. zapisanych na płytach CD). Ogłoszeń tego typu jest bardzo dużo, niestety wiele z nich to zwykłe oszustwa – zanim odpowiesz na którekolwiek z nich, upewnij się, że pochodzą z zaufanego źródła. Dodatkowa praca polegająca na przepisywaniu tekstów przynosi ok. 5-10 zł brutto za pojedynczą stronę A4.

Jak zacząć? Wystarczą komputer z połączeniem internetowym i ogólna znajomość zasad rządzących ortografią. Przydatna jest też umiejętność szybkiego pisania na komputerze.

Gdzie szukać? Na serwisach ogłoszeniowych typu OLX. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na licznych oszustów.

3. Copywriting/Content Creation

Czyli w skrócie pisanie tekstów pod wytyczne przez Internet. Tak naprawdę jest to jednak bardzo złożony temat, o którym można by pisać godzinami. Spektrum jest tutaj bardzo duże – można tworzyć wszystko od prostych, krótkich tekstów, przez artykuły poradnikowe i wpisy blogowe, po ebooki. Wiele firm stawia właśnie na oparty na nich tzw. content marketing promujący ich markę, przez co stosunkowo łatwo jest znaleźć tego typu ofertę pracy w domu. Stawki są tutaj mocno zróżnicowane – można zarabiać po kilkanaście złotych brutto za krótkie teksty czy kilkadziesiąt złotych za średniej długości artykuł, ale napisanie ebooka może przynieść Ci nawet 1000 zł.

Jak zacząć? Będzie oczywiście potrzebny komputer z połączeniem internetowym. Warto też mieć już pewną wprawę w pisaniu lub ćwiczyć na bieżąco. Przydatne będą też dostępne w Internecie kursy pisania i szkolenia z zakresu content marketingu.

Gdzie szukać? Wiele ofert dla copywriterów krąży po mediach społecznościowych (m.in. Facebook i LinkedIn) czy serwisach ogłoszeniowych jak Gumtree lub OLX. Nie powinno więc być problemu z „zaczepieniem się” w tej dziedzinie.

4. Tłumaczenie tekstów

Osoby znające biegle język obcy mogą stosunkowo łatwo dorabiać jako tłumacze – usług tego typu poszukują zarówno osoby prywatne, jak i duże firmy i korporacje. Zarobki w tej branży zależą od długości tekstu, trybu pracy i grupy językowej. Przykładowo za tłumaczenie jednej strony w trybie zwykłym z angielskiego na polski można dostać 20-35 zł (zależnie od doświadczenia). Bardziej specjalistyczne teksty np. z czeskiego mogą niemal potroić tę kwotę, a tłumaczenia ekspresowe z języków skandynawskich (np. fińskiego) to już kwoty rzędu 120-140 zł od strony.

Jak zacząć? Potrzebujesz komputera, Internetu i najlepiej perfekcyjnej znajomości jakiegoś języka obcego. Przydatne będą również kursy dla tłumaczy umieszczane w serwisach internetowych, np. translationacademy.pl

Gdzie szukać? W serwisach z ogłoszeniami dla tłumaczy, jak globtra.com lub useme.eu.

5. Zdalne korepetycje

Dla osób czujących się pewnie w jakiejś dziedzinie (np. chemii, fizyce czy matematyce) lub biegle znających jakiś język obcy i szukających pracy dodatkowej w domu dobrym rozwiązaniem mogą być zdalne korepetycje. Taka praca dorywcza pozwala na ogół zarobić od 30 do 60 zł za pojedynczą lekcję (zależnie od doświadczenia).

Jak zacząć? Potrzebne będzie urządzenie z dostępem do sieci i zainstalowanym komunikatorem jak Skype, czy popularny wśród młodzieży Discord.

Gdzie szukać? Swoje oferty można reklamować na serwisach dotyczących korepetycji jak e-korepetycje.net. Można też zamieścić ogłoszenia na OLX lub Gumtree.

6. Prowadzenie bloga

Jeśli nie szukasz pracy pozwalającej na szybki zarobek i niestraszne Ci stopniowe budowanie swojej pozycji, dobrym pomysłem może być założenie bloga. Oczywiście nie ma co liczyć, że od razu zyska on popularność pozwalającą dużo zarabiać, jednak inwestycja czasu i godzin pracy w doskonalenie swoich umiejętności blogowania w pełni się opłaca – na początku stawki wahają się między 50 a 300 złotych za tekst, ale już stała współpraca z jakąś firmą spokojnie przyniesie ponad 1000 złotych brutto miesięcznie. Wraz z popularnością danego bloga rosną też możliwości zarobkowe – te najpopularniejsze przynoszą grube tysiące, a stawki są ustalane indywidualnie.

Jak zacząć? Oprócz sprzętu potrzebna będzie wiedza na dany temat – bardzo łatwo da się wyczuć, czy autor ma pojęcie, o czym pisze. Warto też zainteresować się kursami rozwijającymi umiejętności pisarskie.

Gdzie szukać? Prosty blog można założyć np. na blogger.com lub tumblr.com. Jeśli jednak planujesz blogować na poważnie, najlepiej zbudować osobną stronę np. w WordPress i wykupić własną domenę.

7. Współpraca z redakcją

W ramach cięcia kosztów media zatrudniają coraz więcej osób „z zewnątrz” do wykonywania prostych czynności. Nie musisz mieć więc wykształcenia ani doświadczenia dziennikarskiego, aby nawiązać współpracę z redakcją. Taka dodatkowa praca w domu zwykle polega na robieniu tzw. researchu, czyli wyszukiwaniu danych i informacji do artykułów, albo korekcie tekstów. Współpraca z redakcją w ramach pracy dodatkowej może być całkiem dochodowa – zarobki stałego współpracownika mogą przekraczać 1000 zł.

Jak zacząć? Do wykonywania pracy tego typu potrzebny jest przede wszystkim komputer z dostępem do sieci internetowej. Mile widziana jest również znajomość zasad rządzących językiem. Przydatne będzie też pewne doświadczenie w branży dziennikarskiej (np. ze stażu), ale nie jest ono niezbędne.

Gdzie szukać? Oferty pracy tego typu często lądują w mediach społecznościowych (np. na dedykowanych grupach facebookowych) i na serwisach typu wirtualnemedia.pl.

8. Prowadzenie kanałów social media

Aktualnie bardzo wiele firm zatrudnia pracowników zajmujących się zarządzaniem ich obecnością w mediach społecznościowych. Popularne jest także stanowisko tzw. online eksperta dbającego o wizerunek danej firmy w Internecie. Jeśli zatem doskonale orientujesz się w mediach społecznościowych, a Facebook, LinkedIn, Instagram czy Snapchat nie mają przed Tobą tajemnic, możesz poświęcić swój dodatkowy czas właśnie na taką działalność i całkiem sporo dorobić. Taka dodatkowa praca w domu przez Internet może spokojnie przynieść ponad 1000 złotych brutto miesięcznie (praca zdalna w social mediach na pełen etat pozwala zarobić nawet 4000 złotych miesięcznie).

 Jak zacząć? Oprócz sprzętu konieczne są również praktyczne umiejętności zarządzania profilami społecznościowymi, które można nabyć dzięki dedykowanym kursom.

Gdzie szukać? Oferty pracy znajdziesz, a jakże, w mediach społecznościowych, np. na dedykowanych grupach facebookowych. Pojawiają się także na serwisach ogłoszeniowych typu useme.eu lub freelanceria.pl.

9. Kanał na YouTube

Dzięki tej platformie można zarobić dosłownie mówiąc o swojej pasji – przykładowo bardzo popularne są kanały traktujące o zagranicznych podróżach czy ciekawostkach ze świata kina. Jeśli tylko znajdziesz dla siebie odpowiednią niszę, możesz na tym całkiem nieźle zarobić – najpopularniejsi youtuberzy są w stanie osiągać zarobki sięgające milionów. Jednak nawet skromny kanał prowadzony wyłącznie w formie dodatkowej pracy czy jako hobby może przynieść realne zyski – szacuje się, że 100 tys. wyświetleń filmu przynosi ok. 200 zł. Najwięcej jednak można zarobić na współpracy z różnymi firmami – pojedynczy projekt na popularnym kanale to nawet 10-100 tys. złotych dochodu.

Jak zacząć? Potrzebny będzie sprzęt (na początek wystarczy kamerka internetowa lub GoPro) i oprogramowanie (np. Adobe Premier Pro) pozwalające nagrywać i montować filmy. Warto też zainteresować się kursami dotyczącymi obsługi takich programów, aby już od początku trzymać przyzwoity poziom. Najpierw jednak trzeba założyć kanał – można o tym (oraz o jego promocji) przeczytać w poradniku Google.

Gdzie znaleźć? Oczywiście na samym YT. Warto też zainteresować się serwisami zrzeszającymi firmy i youtuberów jak lifetube.pl lub ułatwiającymi znalezienie ofert dodatkowego finansowania jak whitepress.pl.

10. Programy partnerskie

Kolejna forma współpracy z firmami polegająca na promowaniu produktów i usług w zamian za prowizję od sprzedaży. Można promować właściwie wszystko – od konkursów, przez aplikacje i gry mobilne, po ubezpieczenia. Promocja internetowa polega zwykle na umieszczaniu linków do stron internetowych usługodawcy/produktu:

  • na blogach/serwisach internetowych,
  • forach tematycznych i grupach dyskusyjnych,
  • portalach społecznościowych,
  • w e-mailach i komentarzach w Internecie,
  • w opisach filmów na YT.

Trzeba jednak podejść do tego racjonalnie – nachalne wciskanie takich linków gdzie popadnie, najprawdopodobniej zostanie potraktowane jako spam. Promocja tego typu powinna być naturalna i nie kłuć w oczy na każdym kroku. Wiele firm ma też konkretne wymagania, np. co do długości segmentu reklamowego w filmach na YT. Ile można na tym zarobić? To zależy przede wszystkim od wygenerowanego ruchu i wartości promowanych usług/produktów.

 Jak zacząć? Trzeba będzie założyć np. blog, kanał na YT lub prosty serwis internetowy. Warto też stworzyć konta na forach internetowych i sukcesywnie budować tam wizerunek eksperta.

Gdzie znaleźć? W przypadku popularnych blogów czy kanałów na YT reklamodawcy często sami się zgłaszają do takiej współpracy. Jeśli jeszcze nie masz dużego grona odbiorców, trzeba będzie dużo udzielać się na tematycznych forach internetowych, budując wizerunek eksperta – różne firmy chętnie będą współpracować z osobami budzącymi zaufanie innych użytkowników. Jeśli masz upatrzoną konkretną branżę, możesz też uczynić pierwszy krok dołączając do prowadzonego przez daną firmę programu partnerskiego – zdecydowanie najłatwiej jest „zaczepić się” w branży finansowej, jednak tego typu usługi dość trudno się reklamuje.

11. Sprzedaż internetowa

Lubisz szyć, piec, malować, rzeźbić lub tworzyć inne rękodzieła? Możesz zacząć na tym zarabiać, sprzedając swoje dzieła w Internecie. Wiele osób poszukuje tego typu usług i jest w stanie całkiem sporo za nie zapłacić. Nie masz żadnych specjalnych uzdolnień? Nic nie szkodzi – możesz zająć się, np. sprowadzaniem towarów z zagranicy, odsprzedażą rzeczy kupionych na promocji lub nawet prowadzić sklep dla zaprzyjaźnionych wytwórców, których przeraża perspektywa przyjmowania i rozliczania zamówień.

Jak zacząć? Na początek wystarczy założyć konto na serwisie aukcyjnym, np. OLX lub Allegro. Oczywiście można też założyć sklep internetowy, korzystając np. z narzędzia Shopyfy.

Gdzie szukać? Żeby móc coś sprzedać, trzeba najpierw pokazać to światu. Idealnie nadają się do tego media społecznościowe.

Podsumowanie

Wbrew pozorom podjęcie dodatkowej pracy w domu jest stosunkowo proste – sposobów na zarabianie w Internecie jest całkiem sporo, a poruszone wyżej tematy stanowią właściwie tylko czubek góry lodowej możliwości, jakie daje praca zdalna. Już poświęcając ledwo kilka godzin w tygodniu, można całkiem sporo dorobić, jeśli tylko trafi się w odpowiednią niszę. Jeśli zatem masz trochę wolnego czasu i chcesz go produktywnie spożytkować, bez problemu znajdziesz coś, co odpowiada Twoim zainteresowaniom. Dzięki temu praca dodatkowa w domu nie tylko pozwoli Ci dorobić, ale też będzie sprawiać Ci przyjemność.